pfas/doc/modules/nic_kodujaca.tex

46 lines
2.8 KiB
TeX
Raw Blame History

This file contains ambiguous Unicode characters

This file contains Unicode characters that might be confused with other characters. If you think that this is intentional, you can safely ignore this warning. Use the Escape button to reveal them.

\newpage
\item
\begin{center}
\fbox{
\begin{minipage}{0.9\textwidth}
\textbf{Nić kodująca, nić matrycowa oraz indeksowanie w plazmidzie pET-28a: Przykład dla genu kanamycyny i regionu ekspresyjnego}
\end{minipage}
}
\end{center}
\vspace{.5cm}
\begin{longenum}
\item Nić kodująca (+) i nić matrycowa (-)
\begin{longenum}
\item \textbf{Nić kodująca} (positive strand, +):
\begin{longenum}
\item Nić kodująca to ta, której sekwencja odpowiada mRNA (z uracylem zamiast tyminy), dlatego jest określana jako nić +.
\item W pET-28a pozycje nukleotydów są indeksowane względem tej nici, co umożliwia jednoznaczne określenie pozycji elementów na mapie plazmidu.
\item Przykład: Gen kanamycyny (\textit{KanR}), który jest skierowany na nici - (od 3 do 5 względem nici +), posiada pozycje opisane w odniesieniu do nici +.
\end{longenum}
\item \textbf{Nić matrycowa} (negative strand, -):
\begin{longenum}
\item Nić matrycowa jest komplementarna do nici kodującej i służy jako matryca podczas transkrypcji, umożliwiając syntezę mRNA.
\item W przypadku genu na nici -, transkrypcja będzie przebiegać od wyższej do niższej pozycji (np. od pozycji 4807 do 3995 dla genu KanR), zachowując jednak kierunek od 5' do 3' na mRNA.
\end{longenum}
\end{longenum}
\vspace{0.5cm}
\item Orientacja genów w plazmidzie pET-28a i przykład dla regionu ekspresyjnego
\begin{longenum}
\item W plazmidzie pET-28a, geny w regionie ekspresyjnym pod kontrolą promotora T7 są skierowane na nici +. Oznacza to, że polimeraza T7 będzie wiązać się z nicią + i syntetyzować mRNA komplementarne do nici matrycowej (-).
\item Geny kontrolowane przez promotor T7 (w regionie MCS) będą zatem transkrybowane w kierunku od 5' do 3' na nici +.
\item Przykład: Jeśli gen docelowy zostanie wstawiony między 100 a 200, będzie transkrybowany w kierunku od 5' (100) do 3' (200) na nici +.
\end{longenum}
\vspace{0.5cm}
\item Podsumowanie: Indeksowanie i orientacja w pET-28a
\begin{longenum}
\item W plazmidzie pET-28a wszystkie pozycje nukleotydowe są indeksowane względem nici +, nawet jeśli dany gen znajduje się na nici -.
\item Transkrypcja dla genów na nici - (np. \textit{KanR}) przebiega od wyższego do niższego indeksu, podczas gdy dla genów na nici + (np. w regionie MCS) transkrypcja przebiega od niższego do wyższego indeksu.
\item W ten sposób orientacja promotora oraz przypisanie nici kodującej/matrycowej wpływa na kierunek transkrypcji, ale zawsze odnosi się do ustalonego indeksowania względem nici +.
\end{longenum}
\end{longenum}